Przejdź do treści
Strona główna » Jak dobrać okna HS do naszego domu?

Jak dobrać okna HS do naszego domu?

  • Porady
Okna HS są coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących domy wolnostojące. Oferują możliwość tworzenia spektakularnych przeszkleń, a także znacząco podnoszą wartość naszej nieruchomości. W tym artykule zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące okien HS, by ułatwić Ci wybór odpowiedniego rozwiązania dla Twojego domu. Przyjrzymy się też bliżej wyposażeniu, które warto wybrać do okien typu HS.

Okna HS i HST - czym się różnią?

Poszukując informacji dotyczących okien, możemy natknąć się na określenia okna HS i HST. Zarówno Okna HST jak i HS to dokładnie to samo rozwiązanie, nazwy te wywodzą się z języka niemieckiego i oznaczają drzwi podnoszono – przesuwne. Nazwa ta jest używana zamiennie z określeniem drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne. Pojęcia te mogą być używane zamiennie – w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców w dobrych salonach sprzedaży.

Z jakiego materiału wykonane mogą być okna HS?

Okna HS mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium lub PVC. Postaramy się krótko omówić zalety każdego z nich:
  • Drewniane okna HS – Zdecydowanie największą zaletą okien drewnianych typu HS jest ich unikatowy i niebanalny wygląd. Systemy okienne wykonane z drewna dodają przestrzeni elegancji i ciepła. Wyróżnikiem okien drewnianych jest bardzo dobra izolacja akustyczna. Z powodzeniem możemy stosować tego typu okna w domach energooszczędnych a przy doborze odpowiednich komponentów nawet w domach pasywnych. Głównym ograniczeniem okien wykonanych z drewna jest konieczność konserwacji oraz podatność na uszkodzenia i zarysowania. Jeśli szukamy okien HS o większej powierzchni szklenia, wykonanie takich okien z drewna może być niemożliwe, ponieważ drewno nie zapewnia sztywności konstrukcji takiej jak np. aluminium. Z tego względu radzimy skonsultować szczegóły zamówienia okien drewnianych HS u danego producenta, aby upewnić się, że system utrzyma ciężki pakiet szybowy.
  • Aluminiowe okna HS – w przeciwieństwie do okien drewnianych idealnie nadają się do tworzenia bardzo dużych przeszkleń. Jest to materiał lekki i wytrzymały, który w zasadzie nie wymaga konserwacji i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Okna aluminiowe charakteryzują się również energooszczędnością.
  • Okna HS z PVC – zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną, są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji oraz nie poddają się korozji. Doskonale sprawdzają się w przypadku okien wielkoformatowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna HS?

Wybierając okna o zwiększonej powierzchni szklenia, warto wybierać produkty, które zawierają elementy ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie. Choć na początku może nam się to wydawać nieistotne, tego typu “wspomagacze” mogą znacząco podnieść komfort naszego życia. Kupując okna tarasowe, sprawdźmy czy posiadają :

  • niski próg –  który eliminuje barierę komunikacyjną i ułatwia przechodzenie przez drzwi tarasowe
  • bezpieczny hamulec – który zabezpiecza przed nagłym odbiciem okna w kierunku otwierającego
  • dużą powierzchnię przeszklenia – co umożliwi nam wpuszczenie do wnętrza dużej ilości światła naturalnego.

Czy okna HS są bezpieczne?

Nowoczesna stolarka okienna oferuje nam szereg zabezpieczeń, jest to szczególnie ważne w kontekście drzwi tarasowych które, stanowią w ponad 50% przypadków włamań miejsce przez które niepożądane osoby dostają się do domu. Dlatego wybierając okna, zwróćmy szczególną uwagę na to czy posiadają okucia antywyważeniowe w klasie RC 1 lub RC 2, które chronią przed niepowołanym wtargnięciem do naszego domu. Dodatkowym zabezpieczeniem są szyby hartowane, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo okien – skutecznie chroniąc przed próbą włamania, rozbicia i ingerencji zewnętrznej. Pamiętajmy jednak, że aby drzwi tarasowe chroniły nas w najwyższym stopniu, muszą być prawidłowo zamontowane, dlatego zadanie to zawsze warto powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej.

Czy okna HS nadają się do domów energooszczędnych?

Okna HS posiadają doskonałe parametry izolacji termicznej i wpływają korzystnie na bilans energetyczny domu. Wysokie parametry izolacji termicznej sprawiają, że koszty ogrzewania budynku są o wiele niższe. Aby okno spełniało wymogi dla domu pasywnego współczynnik Uw dla całego okna,  powinien być na poziomie poniżej 0,8 W/(m²K), a współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego oznaczony jako G nie może być niższy niż 60%. Musimy pamiętać, o tym, że okna będą zachowywały swoje wysokie parametry termiczne tylko wtedy, gdy zostaną w prawidłowy sposób zamontowane. Warto skorzystać z tzw. ciepłego montażu oraz powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie montażowej.

Podsumowanie - okna HS– co warto wiedzieć?

Podsumowując, okna HS są doskonałym wyborem dla osób poszukujących energooszczędnych rozwiązań, duża różnorodność materiałów i kolorów sprawia, że możemy je dopasować do każdego wnętrza, zarówno w stylu boho, loftowym, jak i skandynawskim. Dobrze dobrane okna tarasowe nie tylko chronią nas przed utratą ciepła oraz niechcianym hałasem, ale również stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem.

Zobacz nasze realizacje!

Napisz do nas!